ABD tehdit etti, Hatay’daki terminal Rus petrolünden vazgeçti

Türkiye, Batılı ülkelerin Ukrayna işgali nedeniyle Rus petrol ürünlerine yaptırım uygulamaya başladığı 2022 yılından sonra Rusya’nın en büyük ham petrol ve rafine petrol ürünleri ithalatçılarından biri haline geldi.

Rusya yaptırımların ardından petrolünü Avrupa ülkeleri ve ABD yerine Asya, Türkiye ve Afrika ülkelerine göndermeye başladı.

Türkiye’nin Akdeniz’deki orta ölçekli petrol terminalleri arasında yer alan iki yönde yükleme yapabilen tesisin işletmecisi Global Terminal Services (GTS) Reuters’a yaptığı açıklamada, artık Rusya’dan petrol veya petrol ürünü kabul etmeyeceğini müşterilerine ilettiğini belirtti.

Açıklamada, “GTS Rus petrolü ile bağlantılı olabilecek tüm yolları kesme kararı almış ve bunu şubat ayı sonlarında müşterilerine açıklamıştır. Yürürlükte olan yaptırımlara ek olarak, herhangi bir yasa, düzenleme ve yaptırım ihlal etmiyor bile olsa Rus menşeli veya Rus limanlarından yüklenen hiçbir ürünü kabul etmeme kararı almıştır” denildi.

Şirket, tüm faaliyetlerini, G7 ülkelerinin uyguladığı Rus petrolüne tavan fiyat yaptırımı dahil olmak üzere tüm yaptırımlarla tam uyum içinde yürüttüğünü ifade etti.

ABD’DEN YAPTIRIM TEHDİDİ ETKİLİ OLDU

ABD’nin Rusya ile ticarete aracılık eden finansal kuruluşlara karşı yaptırım başlatabileceğini ortaya koyan aralık ayındaki başkanlık kararnamesinin ardından Türkiye’den Rusya’ya giden pekçok ürünün ödeme tahsilatında zorluklar yaşanırken, Rusya’dan alınan petrolün ödemelerinde de gecikmeler görüldüğünü Reuters geçen ay bildirmişti.

Ankara, iki yıldan uzun süre önce başlattığı işgal nedeniyle Rusya’yı eleştirmiş ancak Batılı ülkelerin başlattığı yaptırımlara katılmamıştı. Sadece Birleşmiş Milletler’in yaptırım kararlarına riayet ettiğini belirten Ankara, her ne kadar ABD yaptırımlarının çiğnenmesine izin vermeyeceğini açıklamış olsa da Washington geçen yıl Türk şirketleri üzerindeki baskıyı artırdı.

Veri analitiği şirketi Kpler’e göre, ham petrol ve yakıt depolaması ve antrepoculuk alanında faaliyet yürüten GTS Terminal’e, geçen yıl 11,74 milyon varil Rus petrolü veya yakıtı yüklendi.

Böylece geçen yıl Türkiye’nin 7. büyük ithalat terminali haline gelen GTS Terminal, 2021 yılında ise 10. sıradaydı. Terminalin 2023 yılında yükleme yaptığı Rus menşeli petrol ve yakıt miktarı Rusya’nın Ukrayna’yı işgali öncesinde 2021 yılında aldığı tüm miktarın yaklaşık yedi kat üzerinde gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x